Blog

Co to jest choroba afektywna dwubiegunowa?

Co to jest choroba afektywna dwubiegunowa?

Choroba afektywna dwubiegunowa, zwana inaczej chorobą depresyjno-maniakalną lub cyklofrenią, jest przewlekłym schorzeniem psychicznym. Dwubiegunowość polega na cyklicznie nawracających stanach przygnębienia (depresji) i nadmiernej aktywności (manii) o różnym nasileniu.

Co to jest ameba?

Ameba. Ameba czyli pierwotniak wywołujący chorobę zwaną pełzakowica lub ameboza. Ameboza to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaka pełzakowatego z rodziny Entamoebidae – Entamoeba histolytica. Jest to najczęściej schorzenie układu.

Jakie są rodzaje choroby dwubiegunowej?

Zasadniczo specjaliści wyróżniają następujące rodzaje choroby dwubiegunowej: 1 typ I, w którym występują depresje i manie, 2 typ II, składający się z okresów depresji i hipomanii (mania o mniejszym nasileniu). Należy do niego np. tzw. rapid… 3 typ III, w którym dochodzi do obsesji maniakalnej (spowodowany jest silnym oddziaływaniem leków przeciwdepresyjnych), More

Choroba afektywna dwubiegunowa – czyli zaburzenia afektywne dwubiegunowe – charakteryzuje się nawrotami (co najmniej dwoma) epizodów maniakalnych i depresyjnych. Ma charakterystyczne objawy. Po okresie podwyższenia nastroju, aktywności, wzmożonej energii, następuje jego obniżenie a następnie chwilowy powrót do zdrowia, aż do następnego epizodu chorobowego.

Jakie są przyczyny chorób dwubiegunowych?

Przyczyny Choroby Afektywnej Dwubiegunowej 1 Choroby afektywne są grupą zaburzeń psychicznych, których etiologia nie jest znana. Współczesne holistyczne koncepcje… 2 Zwraca się uwagę na znaczenie niektórych schorzeń somatycznych, które mogą mieć wpływ na rozwój stanów maniakalnych i… 3 Zwracają uwagę cechy osobowościowe chorych z depresją nawracającą takie jak: wysoki… More

Jakie są objawy afektywnej dwubiegunowej?

Objawy choroby afektywnej dwubiegunowej W fazie depresji pacjent jest przygaszony, apatyczny, odczuwa smutek. Traci zainteresowanie sprawami, które dawniej go zajmowały czy sprawiały przyjemność.