Blog

Kadir gecesinde hangi dua?

Kadir gecesinde hangi dua?

Hazreti Ayşe’nin aktardığına göre Peygamber efendimizin Kadir Gecesi şu duayı okurdu; – Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni. Peygamberimizin okuduğu Kadir Gecesi duasının Türkçe manası şu şekilde: -Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.

Kadir gecesinde hangi ayetler okunur?

Kadir Gecesi’nde Yasin, Tebareke, Amme, Kadir Suresi ve İnşirah Suresi okumak faydalıdır. Bugün Kadir Gecesi’nde yapılacak ibadetler arasında yer alan sure okumak önem verilen ve en çok yapılan ibadetlerden birisidir.

Kadir Gecesi Allahin hangi ismi okunur?

Bin aydan çok daha hayırlı olduğu bilinen Kadir gecesinde okunacak duanın Arapçası aşağıdaki şekildedir. ‘Allahümme inneke afüvvün tuhibbül afve fa’fü anni. ‘ Bu duayı okuduktan sonra ardından Fatiha, Nas gibi Kur’an-ı Kerimde bulunan tüm dualar okunabilir.

Ey Allah’ın Resulü Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam o gece nasıl dua edeyim diye sordum?

– Ey Allah’ın Resulü! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim? diye sordum. – Allahümme inneke afüvvün kerimün tuhibbül afve fa’fü anni.

Kadir gecesinde hangi ibadetler yapılır?

KADİR GECESİ NE YAPILIR? Kadir gecesini, namaz kılarak, Kur’ân-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfâr ederek ve dua yaparak değerlendirmeli. Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılınmalı.

Kadir gecesinde hangi zikir çekilir?

Kadir Gecesinde çekilecek tesbihler şöyledir:

  • Subhanallahi ve bi hamdihi.
  • Sübhanallahi’l Hayyül-kayyum.
  • La ilahe illallah.
  • Sübhanallah.
  • Estağfirullahe’l azim ve etübü ileyh.
  • Allahu Ekber.

Kadir Suresinin yerine hangi sure okunur?

Kadir Suresi bilmiyorsak yerine Kevser Suresi okuyabiliriz. Bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi Namazı, kaç rekat olduğu, hangi surelerin, ayetlerin ve duaların okunacağı ile ilgili her şey haberimizde..

Kadir Gecesi duası kaç defa okunmalı?

Selamdan sonra 11 defa “Allah-u Ekber , Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd” denir. Ardından 100 defa İşrah Suresi ve 100 defa Kadir Suresi okunur. Eğer mümkünse, Kadir Gecesi’nde Tesbih Namazı’nın da kılınması tavsiye edilmektedir.

Kadir gecesi dilekler kabul olur mu?

Kadir Gecesinde dua sünnettir. Kadir Gecesi duaların kabul olunduğu mübarek anlardan biridir. Süfyan-ı Sevrî demiştir ki, o gece dua etmek, namaz kılmaktan daha sevaptır. Kur’,n okuyup da dua ederse güzel olur.

Kadir gecesinin duası nasıl yapılır?

KADİR GECESİ DUASI: KADİR GECESİ’NDE HANGİ DUALAR OKUNUR? Dini kaynaklarda yer alan bilgilere göre Hazret-i Peygamber, Hz. Aişe’ye “Allahümme inneke afüvvün tühibbül afve fa’fü anni (Allah’ım sen affedersin ve affetmeyi seversin. Benim günahlarımı da bağışla)” diye dua et!

Kadir gecesi yapılan dualar kabul olur mu?

Dua kapılarının sonunu kadar açıldığı söylenen bu kutsal gecede Yüce yaratıcının tüm duaları kabul ettiği söylenmektedir. Kadir Gecesi edilen dualar geri çevrilmez ancak içinde şer ve beddua bulunan dualar için bu durum geçerli değildir. Allah kulları için her zaman en hayırlısını verir.

Kadir gecesinde hangi ibadetler yapılır Diyanet?

Mübarek geceyi ibadet ederek geçirmek isteyenler Kadir Gecesi’nde bunları yapabilirler; * Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.